Afdelingsledelsen

Cheflæge

Ole Halfdan Larsen

E-mail: olelarse@rm.dk

Telefon: 7845 5300

Chefakademiker

Anne Charlotte Jäger

E-mail: annjaa@rm.dk

Telefon: 7845 5322

Lars_Dyrskjøt_ny.jpg

Ordførende professor

Lars Dyrskjøt Andersen

Mail: lars@clin.au.dk eller larsanse@rm.dk

Tlf.:  7845 5320

Læger

Prof., overlæge, dr.med.

Claus Højbjerg Gravholt
Tlf. 784 55326
E-mail: claugrav@rm.dk

Overlæge

Britt Elmedal Laursen
Tlf. 784 55321
E-mail: britla@rm.dk

Sekretariat

Sekretær

Lone Uth
Tlf. 784 55310
E-mail: lone.uth@rm.dk

Funktionsledelse Fælles NGS Enhed

Funktionsleder for diagnostisk NGS-enhed, ledende akademiker, ph.d.

Mette Christiansen
Tlf. 784 55302
E-mail: mette.christiansen@rm.dk

Funktionsleder for klinisk bioinformatik, ledende akademiker, ph.d.

Søren Vang
Tlf. 784 55362
E-mail: soervang@rm.dk

Funktionsleder for fælles NGS-enhed, overbioanalytiker 

Lone Hedegaard
Tlf. 784 55385
E-mail: lone.hedegaard@rm.dk

Forskningsledere

Prof., forskningsleder colon cancer

Claus Lindbjerg Andersen
Tlf. 784 55319
E-mail: cla@clin.au.dk

Ordførende professor, forskningsleder blære cancer

Lars Dyrskjøt Andersen
Tlf. 784 55320
E-mail: lars@clin.au.dk

Prof., forskningsleder prostata cancer

Karina Dalsgaard Sørensen
Tlf. 784 55316
E-mail: Karina.Dalsgaard@clin.au.dk
 

Prof., forskningsleder bioinformatik

Jakob Skou Pedersen
E-mail: Jakob.Skou@clin.au.dk

Forskningsleder bioinformatik

Nicolai Birkbak
Tlf. 784 55347
E-mail: nbirkbak@clin.au.dk

Forskningsleder bioinformatik

Søren Besenbacher
Tlf. 784 55366
E-mail: besenbacher@clin.au.dk

Akademikere

Klinisk akademiker, ph.d.

Britt Kidmose Ardal
Tlf. 784 55374
E-mail: briard@rm.dk

Klinisk akademiker, cand.scient.

Christine Kassentoft
Tlf. 784 55372
E-mail: chrkas@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d., ErCLG

Dorte Launholt Lildballe
Tlf. 784 55333
E-mail: dolild@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Ebbe Norskov Bak
Tlf. 784 55359
E-mail: ebbeba@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Jannie Assenholt
Tlf. 784 55351
E-mail: janass@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Johan Vad-Nielsen
Tlf. 784 55369
E-mail: johvad@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Kathe Thuesen Munk
Tlf. 784 55382
E-mail: kathmu@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Katja Adolf
Tlf. 784 55306
E-mail: katja.adolf@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Kristian Alsbjerg Skipper
Tlf. 784 55314
E-mail: kristian.a.skipper@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Lise Lotte Christensen
Tlf. 784 55327
E-mail: lisechte@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Malene Selch Sønnichsen

E-mail: malsoi@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Marianne Hesselager
Tlf. 784 55355
E-mail: maahes@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Mette Gaustadnes
Tlf. 784 55305
E-mail: mette.gaustadnes@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Pia Kjølhede Andersen

E-mail: piakad@rm.dk

Klinisk akademiker, cand.scient.

Rikke Hasle Sørensen
Tlf. 784 55303
E-mail: rikke.hasle@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Sara Konstantin Nissen
Tlf. 784 55382
E-mail: sarnin@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Sarah Fogh
Tlf. 784 55346
E-mail: sarfog@rm.dk

Klinisk akademiker, ph.d.

Thomas Reinert
Tlf. 784 55323
E-mail: joerrein@rm.dk

Bioanalytikere

Overbioanalytiker

Mie Gade Farsinsen
Tlf. 784 55301
E-mail: miefarsi@rm.dk

Hertil kommer videnskabelige medarbejdere, bioanalytikere, ph.d.,- og specialestuderende, medarbejdere i Nationalt Genom Center, i alt ca. 150 personer.